Bilden visar en dukning fotograferad uppifrån på en ljus, grovt bearbetad träyta med tydliga snittspår, små sprickor och varierande ådring. I mitten och uppåt ligger en rund tallrik med mosaikliknande tryck där små, kakelliknande rutor bildar ett stort motiv i guldfärgade och beige toner mot en varmbrun botten. Motivet på den övre tallriken liknar en stiliserad blomma eller solfjäderform med flera böjda “blad” som strålar ut från centrum. Längs tallrikens kant löper en ram av tätare, små rutor som skapar en tydlig yttercirkel.
Strax nedanför, till vänster, ligger en andra tallrik i samma färgskala och med samma mosaikkänsla, men här föreställer motivet en palm med stam och utsvängda blad. Även här syns den kantade bården av små rutor som markerar form och diameter. Det är denna typ av motiv som kopplas till produkten Tallrik Mosaik Oriental Ø21cm, och arrangemanget för tankarna till en bildbanksmiljö som RumAttÄlska.se ofta använder för att visa hur porslin och servering kan kombineras med textilier och dekoration.
Till vänster i bild står två grå blockljus med slät yta; veken brinner och lågan speglar sig i den lätt smälta stearinkoppen. Ytterligare ett mindre ljus med tänd låga syns till höger om mittpartiet. Runt om ligger ett mjukt tyg i dämpad terrakotta, draperat i veck och slingor som ramar in föremålen utan att täcka dem.
Över tallrikarna sträcker sig gröna kvistar med smala, avlånga blad och små knoppformade detaljer, delvis lagda över den övre tallriken och vidare mot en rund glasvas till höger. Glaset är klart med ljusreflexer och kvistarna samlas tätt vid öppningen. Längst ned i bild syns ytterligare en tallrik med mosaikmönster i grönt, blått och sandfärgat, med ett portliknande motiv i mitten. Till höger finns också en rund dekorplatta eller underlägg med påfågelmotiv i svart och beige. Helheten knyter an till Chic Antique och den orientaliskt inspirerade mosaikstilen som RumAttÄlska.se ofta lyfter fram i sin inredningsbutik och sin styling för kök, dukning och servering.