Bilden visar en kanna i pressat glas fotograferad frilagd mot vit bakgrund, ett typiskt bildbanks- och webbshopformat som gör formen lätt att läsa av. Motivet kommer från RumAttÄlska.se och knyts till produkten Saint-Émilion Kanna Rosa från Chic Antique. Kannan står rakt framifrån i svag vinkel, med pipen placerad åt vänster och ett bredare, välvt handtag åt höger. Överkanten har en mjukt böljande linje som höjs mot handtaget och faller ned mot hällpipen, där glaset formar en tydlig spets för upphällning.
Glaset har en ljusrosa ton som skiftar mellan nästan genomskinligt och tätare rosa i de tjockare partierna. Kroppen är rundad och något bukig, med en avsmalning mot en markerad fot. Runt om hela kannans mittparti syns ett upprepat reliefmönster med rosettliknande cirklar och bågformer. I rosetterna finns radiella “blad” som strålar ut från en liten mittpunkt, och runt flera av konturerna löper rader av små upphöjda prickar som ger en pärlad struktur. Under mönsterbandet går vertikala räfflor ned mot nederdelen, vilket skapar en rytm av smala fält som fångar ljuset i tunna reflexer.
Foten består av flera ringar: en smal hals som övergår i en liten, rundad knopp och vidare ned till en bred, plan basplatta. Basen är cirkulär och något tjockare i kanten, med en jämn, blank yta som reflekterar ljuset svagt. Handtaget är slätt och massivt i glaset, med en mjuk D-form som fäster i kroppen i två punkter och lämnar ett generöst grepputrymme.
Helhetsintrycket är ett glasföremål med tydliga ornament, jämna kanter och synliga ljusreflexer i reliefen – en bild som passar för sökord som rosa glaskanna, pressglas, karaff med handtag, serveringskanna och hällkanna i glas hos RumAttÄlska.se, kopplat till Chic Antique och Saint-Émilion Kanna Rosa.