RumAttÄlska.se
Detta är en bildsida för produkten Ljuslykta Hus Chamonix Mocca
Klicka här för att komma till produktsidan.
Logo varumärke Chic Antique
Bildtitel:

Bild av ljuslykta i form av snötäckt keramikhus med värmeljus

Bildbeskrivning:

Den här bilden visar en ljuslykta i form av ett hus, specifikt kallad Ljuslykta Hus Chamonix Mocca från varumärket Chic Antique, vilket är en uppskattad produkt i sortimentet hos RumAttÄlska.se. Huset är tillverkat i keramik och har en brun, moccafärgad bas med detaljer i vitt, vilket ger ett intryck av att taket och fönsterkarmarna är täckta av snö. Taket är kraftigt och sluttande med tydligt markerade kanter, och ytan ser matt ut, vilket kontrasterar mot den blanka finishen på väggarna.

På framsidan av ljuslyktan syns en tydlig entrédörr med små öppningar i form av kvadrater och rektanglar, liknande små fönster, och ovanför dörren finns en bågformad öppning som påminner om ett klassiskt fönster på äldre hus. På den översta våningen, mitt på huset, finns ett runt hål placerat i ett trekantigt gavelfönster, vilket bidrar till ett varierat ljusinsläpp när en värmeljuskälla placeras inuti.

Fasaden pryds av ytterligare fyra fönster med symmetriskt utformade rutor, två på vardera våningsplan, vilket ger hela huset en harmonisk och välbalanserad struktur. På vardera sidan om huvudingången finns två höga, smala fönster med bågformade ovandelar, vilka skapar ytterligare variation och släpper ut ljus i olika vinklar. På ena gaveln syns ett mindre kvadratiskt fönster, vilket ger intrycket av att huset har flera rum.

Keramiken har en glaserad, len yta med tydliga konturer mellan de olika färgfälten. De vita detaljerna är placerade så att de framhäver arkitekturen och skapar illusionen av ett snötäckt, vintrigt miniatyrhus, vilket gör att denna ljuslykta från RumAttÄlska.se passar utmärkt som dekoration både till vardags och vid högtider. Produkten har en stadig bas som gör att den står stabilt på bord eller fönsterbräda. Kombinationen av mocca och vitt bidrar till en tidlös känsla, samtidigt som de många små öppningarna släpper ut ljusskenet på ett sätt som skapar en varm atmosfär. Att placera ett värmeljus eller en liten LED-lampa inne i detta keramikhus från Chic Antique gör att hela lykthuset lyser upp och sprider ett mjukt ljus i rummet – något som tydligt framgår av de dekorativa öppningarna och utformningen på denna bild.

Klicka här för att komma till produktsidan.