RumAttÄlska.se
Detta är en bildsida för produkten Rosett Sammet med Glitter Mocca
Klicka här för att komma till produktsidan.
Logo varumärke Chic Antique
Bildtitel:

Foto: Sammetrosett med glitter på rottingstol dukning

Bildbeskrivning:

Bilden visar en närbild av en dukning i en ljus matmiljö, där en rosett i sammet står i tydligt fokus. Den är knuten runt ryggstödet på en stol i naturfärgat trä med flätad rotting. Stolen har rundade former, synliga träpluggar och en tät väv i ryggpartiet som bildar ett rutmönster. Sitsen är också flätad och följer stolens mjuka konturer, och längst ner syns svängda ben som möter ett ljust golv täckt av en vävd matta i grått och offwhite. Mattans struktur framträder som små öglor och spräckliga partier, vilket ger en tydlig textilkänsla i underlaget.

Rosetten tar upp en stor del av bildytan och är gjord i mocca-färgad sammet med ett lätt lyster. Tyget är veckat och draget tajt i mitten, vilket skapar två fylliga “vingar” som buktar ut åt sidorna. Från knuten faller två långa band ned längs stolens sida, med mjukt rundade kanter och tydliga sömmar. Över hela ytan syns små glitterprickar och enstaka stjärnliknande reflexer som fångar ljuset och ger ett diskret skimmer i sammetens lugg. Den här detaljen hör till produkten Rosett Sammet med Glitter Mocca, och i RumAttÄlska.se bildbank fungerar motivet som en tydlig sökbild för rosett, sammet, glitter och bordsdekoration.

I bakgrunden, något ur fokus, skymtar en träbordsskiva i varm ton. På bordet ligger en linneservett i beige, vikt och placerad på en tallrik i dämpad sandfärg. Intill syns ytterligare en tallrik under, vilket antyder en lager-på-lager-dukning. En guld- eller mässingsfärgad sked ligger längs bordskanten och reflekterar ljus i en smal blänkande linje. Längre upp anas glas och fler dukningsdetaljer, bland annat pärlliknande dekorationer som ligger utspridda och bidrar med små ljuspunkter. Helheten är fotograferad med mjukt dagsljus och kort skärpedjup, där varumärket Chic Antique knyts in genom den tydliga stylingkänslan med naturmaterial, rottingstol och textilier.

Klicka här för att komma till produktsidan.